Boende & Miljö
03 jun 2025

Har du invasiva arter i trädgården?

Den som äger en fastighet har ett ansvar att vidta åtgärder om det finns EU-listade invasiva arter på fastigheten. I Norrbotten finns det i dagsläget sju arter av de 66 listade EU-arterna. Enligt lagstiftningen ska dessa växter utrotas i norr.

De arter som finns i Norrbotten, räknas som invasiva och ska utrotas är:

  • Jättebalsamin
  • Jätteloka
  • Tromsöloka
  • Smal vattenpest.

Förutom dessa EU-arter finns det ett antal andra arter som Sverige också måste försöka utrota eller bekämpa. Några välkända och vanliga invasiva främmande arter som finns i länet, och som inte är med på EU-listan, är blomsterlupin, vresros och parkslide.

Bekämpning av invasiva främmande växter ger ofta upphov till en hel del avfall. Kontakta kommunens avfallsavdelning för information eller frågor om hur avfallet ska hanteras 0926-740 00.

Länsstyrelsen i Norrbotten genomför tillsyn och samordnar länets åtgärder mot de invasiva främmande arterna

Jättebalsamin
Jättebalsamin

Invasiva främmande arter Broschyr/folder publiceringsår 2022

Publicerad 03 jun 2025 02:00
Senast uppdaterad 03 jun 2025 03:35