Överkalix kommuns gamla brandbil får nytt liv i Ukraina
Överkalix kommuns gamla brandbil som inte länge används kommer nu att göra nytta i det krigsdrabbade Ukraina genom föreningen Swedish rescue.
Brandbilen, en röd Scania från 1984 är omodern med svenska mått mätt, men det är något som kan vara en fördel berättar Per Larsson som genom föreningen Swedish rescuer samlar in och levererar bland annat brandbilar till Ukraina där behovet är stort.
”Analoga bilar är tacksamma för de är lätta att hålla igång, de här bilarna är riktigt bra särskilt på mindre brandstationer på landsbygden.”
Till vardags jobbar Per Larsson inom räddningstjänsten i Skellefteå och även inom det militära. Men fritiden ägnas till stora delar åt föreningen Swedish rescuer som består av sjukvårdspersonal, brandmän och poliser som samlar in brandbilar, ambulanser, frontambulanser, generatorer och sjukvårdsmateriel för vidare transport till Ukraina. Det mesta skickas till områdena kring Charkiv och Dnipro där kriget pågår och det därför behövs ständig påfyllning.
”Brandbilarna går åt i konfliktzonerna och attacker på räddningstjänsten sker nästan dagligen.”
Överkalix röda Scania kommer nu att transporteras till Skellefteå där elever på Anderstorpsgymnasiets fordonsprogram servar och går igenom den. Föreningen har fler fordon på gång från olika kommuner i Norrbotten som alla kommer att gå igenom samma procedur.
”Vi fyller bilarna med det mottagarna behöver, och levererar dem sen så nära fronten vi vågar åka, och just nu söker vi till exempel däck till brandbilarna i Dnipro.” berättar Per Larsson
David Enbom på räddningstjänsten i Överkalix träffade Per Larsson genom en utbildning där han berättade om föreningens arbete. Så när Överkalix kommun skulle köpa in en ny brandbil kom David därför att tänka på Swedish rescue och behovet av gamla brandbilar till Ukraina.
Att leverera fordon och materiel beskriver Per Larsson som att göra motstånd mot kriget, och efter första resan till Ukraina där han fick uppleva att föreningens arbete gör skillnad.
”när man lärt känna människor så är det svårt att sluta med gott samvete att göra det man kan." berättar han.
På plats när Per Larsson besökte Överkalix var också kommunalrådet Niclas Hökfors.
”Det känns bra i hjärtat att vi kan hjälpa Ukrainas folk och det var ett jättebra förslag från vår räddningstjänst att samarbeta med den här föreningen som gör ett fantastiskt arbetet.”