Here you can choose in which language you would like to read our website.

Please note that Överkalix Municipality uses Google Translate when translating content on this website to your preferred language.

This means that not all translations always are accurate.

Kontakta Överkalix kommun

Kontakta Överkalix kommun

Kommunförvaltningen och kommunens växel har öppet alla vardagar. Kommunledning, chefer och tjänstemän kan även gå att nå via direktnummer eller e-post. Felanmälan kan du även göra här.

Felanmälan:

Felanmälan kommunens verksamheter 

Öppettider: 

Kommunens telefonväxel/ reception har följande öppettider:

Måndag-fredag klockan 7.30-16.00
Lunchstängt klockan 11.30-12.30

Dag före afton och dag före helgdag öppet klockan 7:30-13:00 

- - -

Besöksadress för kommunförvaltningen/Kommunhuset: Storgatan 17 i Överkalix

Postadress: Överkalix kommun, 956 81 ÖVERKALIX

Telefon: 0926-740 00 (växel)

Telefax: 0926-779 20

E-post: kommun@overkalix.se

E-postadresser till anställda är i de flesta fall uppbyggda enligt principen: fornamn.efternamn@overkalix.se

Orgnr: 212000-2684
Momsregnr: SE 212000 2684 01

Kommunledning  

Våra kommunalråd:

Mikael Larsson 
Telefon 0926-740 01, mobil 073-280 78 27
E-post: mikael.k.larsson@overkalix.se 

och

Sarah Karlsson 
Telefon 0926-740 07, mobil 073-280 78 28
E-post: sarah.karlsson@overkalix.se

Kommunchef:

Astrid Isaksson, telefon 0926-740 02
E-post: astrid.isaksson@overkalix.se

Personalchef:

Siv Larsson, telefon 0926-740 20
E-post: siv.larsson@overkalix.se

Teknisk chef:

Kenneth Sköld, telefon 0926-740 31
E-post: kenneth.skold@overkalix.se

Socialchef:

Ellinor Söderlund, telefon 0926-741 50
E-post: ellinor.soderlund@overkalix.se

Skolchef:

Britt-Marie Isaksson, telefon 0926-741 10
E-post: britt-marie.isaksson@overkalix.se

Näringslivschef:

Birgitta Larsson, telefon 0926-740 26
E-post: birgitta.larsson@overkalix.se